2018 ARCHBISHOP WOOD SCHEDULE, ROSTER AND LINK TO RESULTS
DATE
MEET
LOCATION
START TIMES
BUS DEPARTS
SCHOOL
BUS DEPARTS
FROM MEET
LINK TO
RESULTS
SAT. 9-1-2018
NORTHAMPTON
INVITATIONAL
BICENTENNIAL PARK 5450
LIBERTO LANE IN BETHLEHEM,
PA.18017
VG (7) 9 AM
VB (7) 9:45 AM
JVG 10:30 AM
JVB 11:15 AM
  1:30 PM APPX.
AFTER AWARDS
OUR RESULTS


OFFICIAL RESULTS
WED. 9-5-2018
PCL MEET #1 (PHILADELPHIA
CATHOLIC LEAGUE)
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00 PM
5:30 PM  APPX.
cancelled due to
heat
WED 9-12-2018
PCL MEET #2
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00 PM
5:30 PM  APPX.
our results

girls official results

boys official results
WED. 9-19-2018
PCL MEET #3
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

girls official results

boys official results
WED. 9-26-2018
PCL MEET #4
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00 PM
5:30 PM  APPX.
our results

official results
WED. 10-3-2018
PCL MEET #5
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

official results
SAT. 10-6-2018
WILLIAM TENNENT INV.
WILLIAM TENNENT HS
1:10 B/G NOVICE
1:50 JV GIRLS
2:25 JV BOYS
3:00 VARSITY GIRLS
3:30 VARSITY BOYS
4:00 AWARDS
NO BUS
NO BUS
our results


official results
WED. 10-10-2018
PCL MEET #6
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

official results
SAT. 10-13-2018
MANHATTAN HS INV.
VAN CORTLANDT
PARK, NY
      our results
official results
jv boys in "d"
v boys in "F"
v girls in "d" race
SAT. 10-20-2018
PHILADELPHIA CATHOLIC
LEAGUE CHAMPIONSHIP
(PCL'S)
BELMONT PLATEAU
12:45pm alumni
1:30pm fr. boys
2:00pm jv girls
2:30pm jv boys
3:00pm varsity girls
3:30pm varsity boys
11:30 AM
5 PM APPX.
AFTER AWARDS

our results


official results
THURS. 10-25-2018
DISTRICT 12 CHAMPS
VARSITY ONLY (7)
BELMONT PLATEAU
AA GIRLS  2:30pm
AA BOYS  4:00pm
  5:30 PM
our results

official results
SAT. 11-3-2018
STATE CHAMPIONSHIP
HERSHEY
AA GIRLS
AA BOYS
NONE
NONE
our results

official results
            2017 BEST MILE
SPLITS of season
at
belmont
GIRLS
GRADE
YEARS ON XC TEAM
CAPTAIN
CASEY EMS
12
3
YES
ANNE FLEMING
12
4
YES
ALEXIS HAUPERT
11
2
 
SHANNON KELLY
11
3
 
SAVANNAH MUELLER
12
3
 
MAGGIE SCHLUTH
9
1
 
 
 
 
 
BOYS
GRADE
YEARS ON XC TEAM
CAPTAIN
JOE GRUCELLA
11
1
 
LUKE HEZEL
9
1
 
WILLIAM HORAN
10
2
 
BEN LILLY
11
2
 
MICHAEL MAYER
12
1
 
STEPHEN O'DONNELL
11
3
YES
COLIN O'FEE
11
3
 
TIMOTHY SCHLUTH
11
3
 
DONNIE SCHWENDER
10
1
 
GEOFFREY WALTRICH
10
2
 
BRIAN WOODRING
11
3
YES
 
 
 
 
 
 
 
 
COACHES
 
 
 
HEAD COACH-PAUL STRELECKIS
 
2ND YEAR
 
ASST. COACH- ED CLARK
 
1ST YEAR
 
2018 ROSTER